AŠTANGA JÓGA

Aštanga vinjása jóga je tradiční jógová škola pocházející z jižní Indie. Vedle klasické hatha jógy je nejrozšířenější jógovou školou. Je to dynamická forma jógy, založená na synchronizaci pohybu a dechu (vinjása). Ásany v jednotlivých sériích mají pevně dané pořadí, výdrž v ásaně je zpravidla 5 dechů - dost času na to, aby si člověk pozici dostatečně uvědomil a procítil. V aštanze se uplatňuje tzv. trishtana = tři objekty pozornosti - ásany (pozice), při nichž jsou zapojeny bandhy (energetické zámky), ujjayi (slyšitelný dech) a drishty (body pozornosti). Je-li sestava zacvičena plynule v rytmu dechu a správném uplatnění trishtany, lze tento typ jógy bez nadsázky označit za meditaci v pohybu.

Pravidelnou praxí lze v aštanze velmi rychle dosáhnout skvělých výsledků - a to nejen na úrovni fyzického těla. Vaše tělo se stane pevnější, pružnější, zbavíte se bolesti zad, ale zároveň se naučíte koncentraci, pokoře a respektu a Vaše mysl bude klidnější.

Aštangy se lidé často obávají pro její náročnost. Ale v józe není nutné zvládnout všechny pozice dokonale. Každý člověk je jiný a má jiné fyzické možnosti. S tím jóga počítá a každou pozici je možné přizpůsobit momentálnímu fyzickému stavu a stupni pokročilosti praktikujícího. Není to o fyzickém výkonu, ale o radosti a uvědomění si sama sebe.

Moje lekce vycházejí z první série aštanga jógy, občas jsou doplněné o pozice z druhé série či některé pozice z hatha jógy. Základní principy aštangy však najdete ve všech mých lekcích. Zazpíváme si úvodní mantru, naladíme se na svůj dech a necháme se jím vést z pozice do pozice po celou dobu naší praxe. Lekce jsou vhodné pro všechny úrovně pokročilosti - vždy dostanete na výběr, jak pozici provést tak, abyste co nejvíce využili jejích benefitů, aniž byste šli za hranice svých možností. Důležité je naučit se poslouchat své tělo a respektovat jeho možnosti - a pak si náročnost lekce určujete sami. Nechybí ani pránájáma a závěrečná mantra na konci lekce.

Lekce trvají ca. 75 minut. Cvičíme v úterý, čtvrtek a neděli ve studiu Yogafriends v Kollárově ulici v Plzni. Více viz Kurzy.