O MNĚ

Andrea Brabcová

Moje cesta k józe byla velmi prozaická. Nepřivedla mě k ní žádná složitá životní situace ani hledání duchovna. Vedla přes nejrůznější pohybové aktivity - běh, fitness, spinning,  jumping... Cílem bylo jediné - mít štíhlé, pružné tělo. Jako dítě jsem totiž byla baculatá a dost neohrabaná. Vypěstovala jsem si tak poměrně slušný komplex a touhu po dokonalosti. V dospělosti jsem se oplácanosti z dětství zbavila, ale honba za dokonalostí, výkonem a potřeba nadměrné sebekontroly ve mně zůstala. A tak jsem svoje tělo jsem "huntovala" na různých skupinových lekcích za mohutného pokřiku lektorů, bez ohledu na to, že jsem po většině lekcí trpěla bolestí zad a v průběhu hodiny stále pokukovala po hodinách, abych zjistila, kdy už proboha bude konec.

Podobný přístup jsem aplikovala i v životě. Hnala jsem se za kariérou, studovala, obětovala spoustu času a energie tomu, abych byla perfektní. Na pomyslném žebříčku společenských hodnot jsem se sice dostala relativně vysoko, ale šťastnou mě to neudělalo. Stále jsem v sobě měla neklid, nespokojenost, potřebu jít někam dál. Z dnešního pohledu jsem nežila, ale přežívala. 

S jógou, kterou jsem vyzkoušela jen jako další "sport", se vše začalo měnit. Už po první lekci jsem si uvědomila, jak mi klidné plynutí a soustředěnost vyhovuje. I moje potřeba fyzického výkonu byla naprosto uspokojená - byla jsem protažená a druhý den cítila i svaly, o kterých jsem dříve neměla ani tušení. 

Praxe jógy postupně proměnila nejen moje tělo, ale hlavně moji hlavu. To, co se mi dřív zdálo důležité, pro mě přestalo mít význam. Naopak jiné aspekty na významu získaly. Naučila jsem respektovat své tělo, jeho možnosti. Respekt sama k sobě se přenesl na respekt vůči okolí. Jsem klidnější, vyrovnanější a spokojenější. Moje vztahy jsou lepší.  Prostě se věci začaly díky józe dávat do pořádku... 

Perfektní spojení fyzické a duchovní stránky jógy jsem sama pro sebe našla v praktikování ashtanga jógy. Znamená pro mě sílu a přitom ladnost a uvolnění, vytrvalost a přitom respekt a klid. Ashtanga je moje srdeční záležitost. 

Ashtanga má pověst velmi náročného jógového stylu, který je vhodný jen pro mladé a zdravé jedince. Neprávem - já sama jsem toho důkazem - začala jsem s ní už ve velmi dospělém věku a s různými zdravotními problémy, které byly logickým důsledkem mého předchozího životního stylu. Vaše praxe je vždycky taková, jakou si ji uděláte. To se snažím na svých lekcích předávat. 

Kromě ashtangy učím i hormonální jógu pro ženy dle Dinah Rodrigues a jako protiváhu k dynamické ashtanze klidnou jin jógu, zaměřenou na pomalé, jemné protahování pojivové tkáně.

V józe se neustále vzdělávám dál, ať už vlastní praxí, studiem či absolvováním workshopů a seminářů. Stále je co se učit, zlepšovat a kam se posouvat. A hlavně - hrozně mě to baví :-)

Dosažené jógové vzdělání:

- Kurz učitele jógy 200h, Yogalibre, Pavel Hub - zaměření Ashtanga jóga

- Underground Yoga School - Dalibor Štědroňský

- Hormonální jógová terapie pro ženy - Dinah Rodrigues

- Jin jóga - Power Yoga Akademie, Romana Klášterecká

- Víkendová škola ashtangy - Láďa Pokorný