ÚVOD DO ASHTANGY I.

Koncem dubna nás navštíví lektorka Denisa Sengerová ze Shala Praha, jógového studia, kde se vyučuje ashtanga jóga tradičním způsobem. Pokud máte zájem seznámit se s ashtanga jógou nebo prohloubit svoje stávající znalosti, máte ideální příležitost. 

Workshop Úvod do Ashtangy jógy je vhodný pro úplné začátečníky a mírně pokročilé studenty a je strukturovaný jako seznámení s tímto systémem. Podrobně si vysvětlíme základní pozice První Série, pozdravy slunce, pozice ve stoje, pozice v sedě a závěrečné pozice, včetně modifikací (pro studenty se zraněními a zdravotními komplikacemi). Účastníci získají přehled o základech filozofie (8 větví jógy), správném dýchání, jednotlivých vinyasách (přechody mezi pozicemi), pranayamě a meditaci.

Ashtanga jóga je jeden ze stylů jógy populární po celém světě. Vyznačuje se dynamičností, kterou přináší integrace vinyas (proskoky) mezi jednotlivými ásanami. Slovo ashtanga se dá přeložit jako "osm větví" nebo částí, které jsou morálním a etickým kódem, popsaném v historickém textu Patanjaliho Jóga Sutrách. 

Fyzické pozice (ásany) mají v ashtanze přesnou strukturu, navazují na sebe a jsou provázány vinyasami. Ashtanga má šest sérií, které na sebe také navazují. Každý student začíná od první série (Primary Series), která se také nazývá Yoga Chikitsa = jóga terapie. Většina studentů stráví celý život praxí první série, díky její fyzické obtížnosti a nárokům na flexibilitu. Avšak první série je komplexní cvičení.

Důležitou součástí pozic (ásana) je správné dýchání (ujjayi), zapojení energetických zámků v těle (bandha) a hledění do jednoho místa (drishti). Jóga je mnohem víc, než jen ohýbání těla a schopnost udělat most, provaz nebo stojku na hlavě. Pokud cvičíme pravidelně, jóga nás nutí zamyslet se nad našimi hodnotami, nutí nás přemýšlet nad tím, kdo jsme, jak vidíme sami sebe, svojí identitu a jak si myslíme, že nás vnímá okolí. Jóga v nás vyvolá vnitřní změnu, která vede k transformaci. Fyzické pozice (ásany) způsobují vedlejší účinek: čištění těla od toxinů, zbavení se přebytečného tuku, vyléčení nemocí a uzdravení starých zranění. Avšak opravdový význam jógy leží ve schopnosti lépe vnímat sám sebe skrze fyzickou námahu, což nám pomáhá k osvobození našeho vědomí od starých, navyklých způsobů myšlení, žití a chování (samskara).

První zkušenost, kterou většina lidí, kteří vyzkouší ashtangu má (a zůstanou nějakou dobu u cvičení), je fyzická. Praxe ashtangy vyvolá hluboké čištění kardiovaskulárního systému skrze silné pocení - detoxifikace, pokud je praxe prováděna správně. Společně s ujjayi dýcháním a koncentrací mysli nastane vnitřní čištění. ​Ashtanga testuje hranice naší mysli a těla. Dohromady s pranayamou a meditací nám otevře dveře k hlubokému spirituálnímu procesu.

O lektorce:

Denisa Sengerová je zatím jediným učitelem v Čechách a na Slovensku autorizovaným KPJAYI (K. Patthabi Jois Ashtanga Yoga Institute) učit tuto metodu. Každý rok jezdí do Mysore, Indie, praktikovat se svým učitelem Sharathem Joisem. V Praze má vlastní shalu, SHALA Prague, kde učí ashtangu tradičním způsobem mysore lekcí. 

KDY:  sobota 27. 4. 2019   13:00-17:00

KDE:   Krašovská Aktivity centrum Plzeň, Krašovská 1696/30

CENA: 600,- Kč při platbě do 31.3. 2019 / 700,- při platbě později nebo na místě

Znalosti získané na workshopu budete moci využít při pravidelných již probíhajících lekcích ashtangy a plánovaných mysore lekcích ve studiu Yogafriends. 

Počet míst je omezen, neváhejte proto s přihlášením. Vaše místo bude rezervované až po zaslání platby na účet.

Bankovní spojení pro platbu: 670100-2208500521/6210.